'Neşeli Ayaklar'ın formülü
Dr. Öğr. Gör. Gökhan Okan

Dr. Öğr. Gör. Gökhan Okan

editor@egitimvesaglik.com

'Neşeli Ayaklar'ın formülü

23 Haziran 2016 - 15:41

Gün boyu çizmelerin,  kalın botların içerisinde koca bir kışı nemsiz geçiren ayakları yaza hazırlamaya şimdiden başlayın.  Akşam eve yorgun gelen ayakların bakım yapılması hem sağlık hem de rahatlık açısından önemlidir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi  Dermatoloji Uzmanı  Yard. Doç. Dr.  Gökhan Okan,  kış  boyunca yıpranan ayaklarımız  için bakım tüyolarını verdi:


20 DAKİKA AYAK BANYOSU:

Yorucu bir günün ardından ılık suyla yapılacak olan ayak banyosunun önemlidir. Ilık suyla yapacağınız 15-20 dakikalık bir ayak banyosu, ayaklarınızın yumuşaması ve rahatlamasına yardımcı olur


NEMLENDİRİCİNİZ E VİTAMİNLİ OLSUN:

Kışın gün boyunca çizme,  kalın  botlar içerisinde kapalı kalan ayaklarımız daha fazla havasız kalır. Bu dönemde kuruluk, nasır ve topuk çatlakları da daha fazla görülür. Bu nedenle ayaklardaki kuruluk için jojoba yağı ve E vitamini içeren nemlendirici kremler ihmal edilmemelidir.


MASAJLA TOKSİNLERDEN KURTULUN:  

Akşamları  ayakların refleks noktalarına yapılan masajlar,  ayakların rahatlamasına ve toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Masaj sonrasında ayaklara yönelik üretilen bir bakım kremiyle ayaklarınızı nemlendirerek bakımınızı tamamlayabilirsiniz.


TIRNAKLARINIZI ÇOK KISA KESMEYİN:

Tırnaklarınızı kesinlikle çok kısa kesmeyin. Öncelikle düz kesmeye özen göstererek batık oluşumunu engelleyebilirsiniz. Mantar gibi hastalıklardan korunmanız açısından da pedikür yaptırırken kendi özel aletlerinizi kullanmayı tercih edin.


ÖLÜ HÜCRELERDEN ARINDIRIN:

Deride kalınlaşma ve nasırlaşma eğilimi olan ayaklarda ölü hücrelerden arındırma önemli bir adımdır. Uygun ürünlerle yapılan düzenli bakımla ayak tabanındaki deri kalınlaşması ve nasırlaşma belirli oranda azaltılabilir. Bu ürünlere rağmen sorun oluşuyorsa doktor tavsiyesiyle daha farklı uygulamalara gereksinim duyulabilir. Ayaklardaki terlemeden ve kokudan günümüzde artık sunulan çok fazla ürün çeşidiyle kurtulabilirsiniz.


OJE KULLANIMINA DİKKAT:

Oje uzun süre tırnakta tutulmamalı, tırnakların nefes alması sağlanmalıdır. Oje sürmeden önce tırnaklara tırnak besleyici vitaminli solüsyonlar sürmek tırnakları bir miktar koruyacaktır. Tırnaklar için özel besleyici kremlerin akşamları yatmadan önce sürülmesi de tırnakların korunmasında kolay çizgilenip çatlayıp kırılmalarını önleyecektir. Yine bu dönemde pedikür yapılma oranı da artmaktadır. Pedikürün steril ortamlarda ve bu konunun uzmanı olan kişilerce yapılması gerekir.


PARMAK ARASI  TERLİKLER  DERİYİ SERTLEŞTİRİYOR:  

Ayak sağlığını koruyacak ve ayaklarımızı rahat ettirecek ayakkabı seçimi önemlidir. Çok sert tabanlı sandaletler, parmak arası terlikler ayak derisini sertleştirir. Sandalet, terlik seçerken yumuşak tabanlı ortopedik olanları seçmek gereklidir.

 

TOPUKLU AYAKKABI NASIR YAPIYOR:

Uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar ya da rahatsız ayakkabılar giymek, ayak tabanında sürtünme ve baskıya neden olabilir, bu bölgede oluşan tahrişe karşı cilt kendini korumak için kalınlaşır ve nasır oluşur. Kapalı ayakkabı tercih edeceksek sentetik ve vinlex materyallerden sakınıp  nemi emebilecek kumaş veya deri ayakkabıları tercih etmek, naylon ve sentetik çorapları giymemek gereklidir. Yaz döneminde çok sık karşımıza çıkan ayakta kaşıntı, kepeklenme, sulantı, pul pul dökülme, nasırlaşma gibi sorunlar ihmal edilmemeli mutlaka dermatoloji hekimine danışılmalıdır.”


Yard. Doç. Dr. Gökhan Okan

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar