Varise karşı limon ve portakal tüketin
Prof. Dr. Murat Aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy

editor@egitimvesaglik.com

Varise karşı limon ve portakal tüketin

19 Temmuz 2017 - 23:16

Varis tedavisinin planlamasında; hastanın şikayeti, muayene ve doppler bulguları önem taşır. Hastada damarlar içinde kanın geri kaçışı yoksa ve hastanın şikayetleri görünüş ağırlıklı ise lazer veya iğne ile skleroterapi uygulaması tercih edilebilir. Skleroterapi sonrasında hasta yüksek basınçlı çoraplarla veya bandajlarla eve gönderilir. Çorap kullanımına en az üç hafta devam edilmelidir. Damarlarda geri kaçış tespit edilirse; operasyonun riskleri ve beklentiler konusunda, doktorla hasta ayrıntılı şekilde konuşmalıdır. 

Toplardamarlarda kanın geri kaçtığı bölümün kapatılması; su basmış bir evde ilk olarak musluğun kapatılması gibi önemlidir. Bu damarın kapatılması veya ortadan kaldırılması için farklı teknikler var. Cerrahi yöntem yıllardır kullanılıyor. Ameliyatta genel anestezi uygulanır. Kasık bölgesinden ve diz altından kesik yapılır ve kaçak olan damar, bu iki nokta arasında bir tel aracılığı ile çıkartılır. 

2000'li yılların başından itibaren lokal anestezi ile ultrason altında yapılan yöntemler de öne çıkmaya başladı. Bu yöntemlerde; kapatılması amaçlanan damar içine ultrason yardımı ile bir katater yerleştiriliyor. Bu katater ses dalgası veya lazer olabilir. Her iki yöntemde de mevcut enerji ısı enerjisine çevrilir ve kaçak olan damar yakılarak ortadan kaldırılır. Girişim lokal anestezi ile yapılabilir. Operasyon sonrası ağrı, morluk gibi şikayetler; ameliyata göre daha azdır. 

TEDAVİ SONRASI YÜRÜYÜŞ 

Hasta skleroterapi tedavisinden sonra varis çorabını düzenli olarak giymiyorsa, varisi tekrarlayabilir. İğne tedavisi sonrası en azından hastane etrafında 30 dakika yürümesi de gerekir. 

HASTA OPERASYON SIRASINDA MÜZİK BİLE DİNLEYEBİLİR

Varis tedavisinde en kısa süren yöntemler; lazer ve radyofrekanstır. İkisinde de yetersiz durumda olan damar yakılır.

Hastanın bu yöntemlerle öğle yemeği arasında bile tedavi olması mümkündür. Ancak işlem sonrası bir-iki saat dinlenip öyle eve gitmesi daha uygun olur. Ama isterse, iki saat içinde de işine dönebilir. 

İşlem kesinlikle acısızdır. Sadece lokal anestezi yaparken biraz iğne acısı duyulur. Onun dışında işlem yapılırken hasta isterse müzik bile dinleyebilir. Ancak eğer isterse uyutulabilir de....

VARİSE KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hareketsiz kalmayın. 

Uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturmayın. 

Ağır kaldırmayın. 

Bol su için ve fast food tüketmeyin. 

Kilo almamaya özen gösterin. 

Varis çorabı kullanın. 

Yüksek topuklu ayakkabı ve çok dar pantolon giymeyin. 

Aşırı sıcak suyla banyo yapmayın. 

Bol bol yürüyüş yapın. Futbol ve veloybol gibi sporları tercih etmeyin. 

SKLEROTERAPİDE DAMAR YAKILIYOR

Skleroterapi tedavisinde damar içine enjekte edilen madde; damarın iç duvarını yakar ve damarın kapanmasını sağlar. Bu işlemde damarı kapatma oranı diğerleri ile karşılaştırıldığında biraz daha düşüktür. Diğerlerinin sağladığı oranı yakalamak amacı ile ek seanslar gereklidir. 

PORTAKAL VE BROKOLİ TÜKETİN

Kilo artışı, karın içi basıncı artırarak varis oluşumuna neden olabiliyor. Bunun dışında varis oluşumuyla besinler arasında saptanmış belirgin bir ilişki yok. Ancak C ve E vitamini bakımından zengin yiyecekler; varisleri önlemede öneriliyor. Limon, portakal, brokoli ve yeşil biberi sofradan eksik etmemek gerekiyor. 

Kabızlığı önlemek amacıyla tüketilen lifli yiyecekler de varislere karşı son derece yararlıdır. 

Tedavide kullanılan varis ilaçlarının temelini oluşturan flavonoid maddesi içeren elma, tahıl ve üzüm de çok faydalıdır.Prof. Dr. Murat Aksoy

Liv Hospital Damar Cerrahisi Uzmanı


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar