Diyabette 'yasak meyve' yoktur!
Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman

Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman

editor@egitimvesaglik.com

Diyabette 'yasak meyve' yoktur!

25 Temmuz 2016 - 00:38 - Güncelleme: 25 Temmuz 2016 - 00:43

Diyabette doğru beslenme kan şekeri kontrolünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Amaç kişinin kan şekerini olabilecek en iyi seviyeye çekmektir. Bu değer kişiden kişiye değişebildiği gibi hedeflene değer genellikle açlıkta 70–100 mg/dl, ikinci saat toklukta ise 140 mg/dl’nin altıdır. Diyabette tıbbi beslenme tedavisi diyetisyen tarafından, kişiye özel ve aşağıdaki temel ilkeler doğrultusunda hazırlanır:

Enerji: Yetişkinlerde uygun kiloyu, çocuklarda ise büyüme ve gelişmeyi hedefleyen kalori hesaplaması yapılır.

Karbonhidratlar: Diyabetli kişinin alması gereken enerjinin en az %50’sinin karbonhidratlardan gelmesi sağlanır. Alınan karbonhidratın üçte ikisini ise kompleks karbonhidratlar ( ekmek,pirinç,bulgur,makarna) oluşturmalıdır. Kompleks karbonhidrat tüketiminde eskiden kepek ekmeği, kepekli makarna, kepekli un ve kurubaklagiller gibi Glisemik İndeks’i düşük, yani kandaki glikoz seviyesini en az etkileyen karbonhidratlar önerilmekteydi.  Ancak son dönmede kompleks karbonhidratın içeriğinden çok, porsiyon miktarının kan şekeri üzerindeki etkisine dikkati çeken Glisemik Yük üzerinde duruluyor.  Glisemik Yük’e bağlı bir besleme planlamasında hastanın porsiyon miktarlarına mutlaka sadık kalması sağlanır. 

Posa: Posa tüketimi kan şekeri kontrolünde ve kan kolesterollerinin dengelemesinde son derece önemlidir. Diyabette tıbbi beskenme programı oluşturulurken yetişkinlerde günlük 25 gr, çocuklarda ise 15 gr posa tüketimi önerilir. Esmer ekmek, kuru baklagiller, kepekli makarna, sebze ve salata alınan posa miktarını artıran tercihler olacaktır.  

Yağlar: Diyabetli bireyin alması gereken enerjinin % 30'u yağlardan gelmelidir. Zeytin, zeytinyağı, ceviz gibi kaynaklar lipit profili düzenlemede etkilidir.  Ancak avuç avuç ceviz, fındık yenmesi veya salatalara fazla zeytinyağı konması önerilmez. 

Tuz: Diyabetli kişinin böbrek rahatsızlığı veya hipertansiyon gibi tuz sınırlaması gerektiren rahatsızlıkları yok ise kişi günde 3 gr tuz  (silme 3 çay kaşığı) tüketebilir. Ancak tuz sınırlaması gereken durumlarda sofra tuzu tamamen kaldırılmalıdır.

Alkol tüketimi:  Alkol hipoglisemi ataklarına sebep olabileceğinden diyabet hastalarına önerilmez.  Alkol tüketecek olan diyabetlilerin aç olamamaları, alkol miktarını az tutmaları ve yatmaya yakın alkol tüketmemeleri gerekir. 

Meyve Tüketimi: Sanıldığı gibi diyabetli birey için “yasak meyve” yoktur. Her meyvenin içerdiği karbonhidrat farklı olduğu için önemli olan tüketilen meyvenin miktarıdır. Bu miktarlara dikkat ederek diyabetli birey üzüm de veya muz tüketebilir.

Öğün düzeni: Öğün düzeni üç ana öğün, 2 – 3 ara öğün alacak şekilde planlanır. Tabii bu kişinin kan şekeri değerlerine göre değişkenlik de gösterebilir. Emel Unutmaz Duman
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar