10 Adımda Kilolara Veda Etmenin Yolları

Vücudumuzun da incelen kıyafetlere ayak uydurmasını arzu eder misiniz? 10 adımda kilo kaybının yöntemlerini sizler için derledik.

* Erişmek istediğiniz kiloyu belirleyin

Diyete başlayanlar “Acaba kilo verebilir miyim, versem bu kilomu koruyabilir miyim?” benzeri motivasyonu etkileyecek suallerle bizzat kendilerini yormamalı, gerçekçi hedeflerle yola çıkmalıdırlar. Sıhhatli bir biçimde ideal kiloya erişmek için kesinlikle uzman yardımı alınmalıdır.

uzman yardimi

* Uzman yardımı alın ve profesyonel beslenin

Yazın sıcağın tesiri de düşünülerek zor yemeklerden bilhassa kızartmalardan kaçınılmalıdır. Bunun mahaline haşlama, ızgara tercih edilmelidir. Hamur tatlıları mahaline ek olarak hafif süt tatlıları ya da dondurma tüketilmelidir. Meyve kilo aldırmaz düşüncesi ile pek meyve tüketilmemelidir. Zira meyvelerde fruktoz başka bir deyişle meyve şekeri bulunmaktadır . Bunların yanında bol bol su içilmelidir.

* Rejim esnasında halsizlik ve baş dönmesini engellemek için sıvı/akışkan tüketiminizi artırın

Yaz aylarında vücudun sıvı/akışkan gereksinimi da artmaktadır. Yaz mevsiminde sıcakların da tesiriyle bedende suyla birlikte sodyum, potasyum benzeri minerallerin de atılması sonucu olarak bayılma duygusu , yorgunluk, bulantı, başı dönmesi, nabız düşüklüğü, dolaşım bozukluğu benzeri sıhhat sorunları görülebilir. Bilhassa terleme ile yükselen sıvı/akışkan kaybını karşılamak amacıyla gün içerisinde 2,5-3 lt. su içilmelidir. Unutmayın, hiçbir sıvı/akışkan suyun yerini tutamaz.

* Her gün tartılmayın

Kilo takibi amacıyla sık sık tartılmak yanlış bir yoldur . Sıhhatli bir diyetle kilo değişimi ayda 4-6 kilodur. Buna yönelik haftada 1-1 ,5 kilo kaybı normaldir. Fazlasını beklemek düş kırıklığına sebep olabilmektedir . Uyumlu tartılma sıklığı haftada bir ve sabahları aç karnına olmalıdır. Gün içerisinde başka saatlerde birden çok defa tartılmak ise maneviyat bozmaya ve motivasyonun azalmasına ne sebeple olacaktır.

* Kendinizi ödüllendirin

Diyet programına başladıktan bir zaman ek olarak sonra kilo vermeye başlanırsa, verilen kilolar için kişiler bizzat kendilerini ödüllendirebilirler fakat bu ödüllendirme perhizi bozarak olmamalıdır. Kendilerine hediye olarak; beğendikleri bir kıyafeti alabilir, saç modellerini değiştirebilir ya da rastlamak talep ettikleri bir yere seyahate çıkabilirler.

* Olumlu düşünün

Diyet boyunca motivasyonu fazla yüksek tutabilmek amacıyla verilen her kilo için sevinmek mühimdir . Verilen kilo ölçüsü her halükarda , rejim yapan kişiler başarılarını onay etmelilerdir.

acliginizi sorgulayin

* Aç olup olmadığınızı sorgulayın

Çoğu birey sıkıldığında, huzursuz olduğunda, sinirlendiğinde ya da sevinçli olduğunda kendini aç hisseder. Bu Gibi vaziyetlerde açlık duygusu bir ek olarak sorgulanmalıdır. His yoğunluna ilişkili açlık duygusu durumlarında kesinlikle bir birşeyler yemeleri gerektiğini düşünen kişiler, kalorisi olmayan ve mevsime uyumlu çiğ sebzeleri tercih etmeliler.

* Öğünlerde ne yediğinizi not edin

Diyet yapan bireylerin yediklerini not almaları bizzat kendilerini muayene etmeleri için gösterişli bir yoldur . Notlar yardımıyla , öğün sayısını ve öğünlerde gerçek besin gruplarına yer verilip verilmediğini muayene ederken; yaptıkları hatalar varsa onları da görme talihi yakalayabilirler. Not almanın başka bir avantajı ise rejim programına uyulup not tutulmasına nazaran bir hafta nihayetinde hiç kilo verilmemesi ya da bir sürü az kilo verilmesi halinde , tüketimin diyetisyenle incelenerek yapılmış olan hatanın bulunma bahtını yaratmasıdır.

* Aburcubur yerine kuru meyve tüketin

Evde ve iş yeri çekmecelerinde bulundurulan çikolata, gofret, bisküvi benzeri fazla yüksek kalorili atıştırmalıklar rejim programının bozulmasına ne sebeple olabilmektedir . Bunların yerine iş yeri çekmecelerinde kuru meyve, leblebi, galeta benzeri sıhhatli ve ara öğün olmaya uyumlu yiyecekler bulundurmak ek olarak yararlı olacaktır.

fizyolojik aktivite arttirin

* Fizyolojik aktivitenizi artırın

Sağlıklı beslenmenin yanında yapılmış olan fizyolojik aktiviteler de kilolardan kurtulmayı hızlandıracaktır. Gün içerisinde en az bir saat tempolu yürüyüş bireyin sıhhatli kilo vermesini hem bir de kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Zaten bildiğimiz birşeyler diyorsanız, bu verileri pratiğe geçirmenin zamanı gelmiş demektir.