Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı

Kadınların büyük tek çoğunluğu regl olmadan birden kaç gün önce fazla yorgunluk, hassaslık , sorun , asabiyet, göğüs ağrıları, karın şişmesi, kabızlık, sivilce çıkması benzeri huzursuz edici meselelerle karşılaşırlar. Tüm bu bulgular normaldir fakat , az tek zaman için dahi olsa bayanların yaşamını alt-üst etmeye yeter.

Doğurganlık dönemindeki bayanlarda her ay yaşanılan bu dönemlerde tek takım farklılıklar oluşmaktadır.

Bunlar:

  • Vücutta sıvı/akışkan birikimi sebebiyle beden kilosu artmakta fakat , tane çağından ardından normale dönmektedir.
  • Bu dönemde magnezyum seviyeyi azalmakta, tatlılara karşın talep artmaktadır.
  • Sinirsel gerginlik oluşmaktadır.
  • Kanaması pek olanlarda demir yetersizliği anemisi gelişmektedir.


Bu dönemde dikkat edilmesi gerekli bulunan noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Adet döneminde beslenmenin yeterli ve dengeli olması, stresten uzak durulması, içki , sigara, kahve ve fazla çay tüketilmemesi, tuz kullanımının iyice azaltılması bu bulguları en az düzeye indirecektir.
Eğer regl olmadan önce içerisinde bolca B6 vitamini yer alan besinler ve lifli gıdalar ile beslenip, tuzdan ve kafeinden uzak durursanız regl dönemini ek olarak rahat geçirirsiniz.
Sinir sistemine pozitif tesirleri sebebiyle B grubu vitaminlerinin yeterli tüketimine itina gösterilmelidir.
Fazla tatlı ve karbonhidrat tüketmemeye itina gösterilmelidir.
Demirden zengin yiyecek tüketimine uyarı edilmelidir.
Magnezyum içerir besinlerin tüketimi artırılmalıdır.
Adet dönemi öncesi bir hafta süresince , metabolik hızda yükseliş olmakta, bu sebeple gündelik enerjiye ayrıyeten ~ 200 kcal. fazladan tüketilmelidir.

Bu dönemde, bedende su toplanması ve ağırlık artışına ilişkili şişmanlık duygusu sebebiyle enerjisi az rejim tüketimi yaygındır. Bu dönemde hiçbir zaman sert tek rejim yapılmamalı, üstelik ek enerji tüketilmelidir.

Regl öncesi şayet idrar kesilme sorununuz varsa sofranızdan tuz ve tuzlu yiyecekleri kaldırmalısınız. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için domates, biber, nane, maydanoz ya da dereotu kullanabilirsiniz.

adet donemi abur cubur

Regl olmadan evvelki günlerde bal, reçel, pekmez, çikolata, pasta, dondurma, tatlı benzeri temel karbonhidrat içerir gıdalardan kaçınmalısınız. Bunun yeriine ekmek, pilav, makarna, patates benzeri kompleks karbonhidrat içerir besinleri tüketmelisiniz.

B6 vitamini ve magnezyum eksikliği sinirlere kayıp verir, cilt sıkıntıları , adele güçsüzlüğü ve adele ağrısı yapabilir. Demir eksikliği; halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, enfeksiyonlara dirençsizlik, konsantrasyon zorluğu yaratır. Bu yüzden regl döneminde et, karaciğer, balık, yağlı tohumlar (fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz), yumurta, süt, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyvelerin tüketimini artırmalısınız. Bununla Birlikte bu dönemde kan dolaşımını etkileyen içeceklerden uzak durulmalıdır. Diğer taraftan adaçayı içmeniz, bu dönemi ek olarak rahat geçirmenizi sağlayacaktır.