Adet Öncesi Baş Ağrısı

Adet dönemleri, kadınların doğurgan olma özelliklerinin sürdürülmesi açısından önemlidir. Her ne kadar bu denli önemli olsa da, birçok kadın için sıkıntılı bir süreci beraberinde getirebilmektedir. Adet olma sürecinin başında kendini göstermeye başlayan baş ağrıları ve mide ile ilgili rahatsızlıklar, sürecin atlatılması adına kişiyi daha da zorlayabilmektedir.

Adet sancıları, bayanların ağrı eşikleri, beden yapıları ve anlık psikolojik durumları gibi sebeplerden dolayı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Sürecin başında ortaya çıkmaya başlayan ağrı durumu, her bayanda farklı gözleneceği gibi, aydan aya da kişilerde düzensizlikler oluşturabilmektedir. Çok düzensiz seyreden adet süreçleri için, adet düzenleyici tedaviler size yardımcı olacaktır. Bu tarz adet düzensizlikleri yaşayan kadınlarda bahsettiğimiz ağrı durumları kişiyi daha da fazla etkileyebilmektedir.

Bu sürecin içerisinde şiddeti kişiden kişiye değişmekte olan baş ağrıları, dönemin atlatılmasında hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi zorlayabilmektedir. Bu anlamda eğer başka bir kaynağının olmadığından eminseniz baş ağrılarını hafif bir ağrı kesici yardımıyla atlatmaya çalışabilirsiniz, Buna rağmen değişkenlik göstermeyen durumlarda hekiminize başvurmak sizler için daha doğru bir hareket olacaktır.

Adet sürecinin gecikmesi ya da beraberinde eşlik eden ağrı, kramp ve bulantı durumları hamilelik belirtileriyle karıştırılabilmektedir. Tam tersi olarak düşünüldüğünde hamilelik başlangıcındaki kramp ve ağrılar da adet sancılarıyla karıştırılabilmektedir. Her iki durumda da kişinin ihtimaller doğrultusunda vücudunu dinleyerek kontrollü hareket etmesi, olası bir hamilelik durumuna zarar verici bir davranıştan sizi uzak tutacaktır.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

bas agrisi agri kesici

Adet dönemi öncesi başlayan rahatsızlıklardan birisi olan baş ağrısı sadece kendi başına adet belirtisi olacağı gibi, var olan migren rahatsızlığınızın da tetikleyicisi olabilmektedir. Baş ağrısının yanında kendini gösterebilen mide bulantıları, migrenle ilişkilendirilecek durumun kuvvetli bir belirtisi olarak nitelendirilebilmektedir.

Adet süreci içerisindeki şiddetli ağrılar ve mide krampları, günlük hayatı etkileyecek bir hal aldığında kendi kendine geçmesini beklemek çok kolay olmayacaktır. Bu dönemde yapılacak en doğru hareket doktorunuzun tavsiyesi üzerine alınacak ağrı kesiciler olacaktır. Her ne kadar ilaç kullanımının insan sağlığı açısından doğru bir hareket olmadığı malum olsa da, dönemin psikolojik ve fiziksel olarak daha kolay atlatılabilmesi açsısından kişiye oldukça faydası olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.