Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Baş ağrısı insanoğlunun hayatı boyunca karşılaşabileceği ağrılar içinde en sık ağrı tipidir. Baş ağrısı genel anlamda baş kısmında hissedilen ağrı olsa da her zaman bu bölgeden kaynaklanmaz. Yüz, göz, diş ve boyundan kaynaklanıp baş bölgesine yayılabilir. Baş ağrısı için ne yapılmalı derseniz öncelikle ağrınızı tanımanız gerekir. Ağrı deyip geçmeyin kendi içerisinde pek çok türü ve kaynağı mevcuttur. En yaygın baş ağrısı sebeplerinden birisi olan migren genellikle genç kadınlarda görülür ve etiyolojisi tam olarak bilinmese de pek çok tetikleyici sebebi vardır. Ön baş bölgesinde hissedilen ağrılar genellikle sinüs ağrılarıdır, tek göz ağrıları göz problemleri kaynaklı küme tipi ağrılar olabilmektedir. Yüzün tek taraflı olarak agrıması ise migren krizlerinin habercisi olabilir. Gün içerisinde stres, sıkıntı,üzüntü,kötü hava şartları,aşırı ışığa maruz kalma, fazla tatlı tüketimi gibi pek çok sebep baş ağrısına yol açabilir.

bas agrisi sebepleri

Bu tip gündelik baş ağrısı için ne yapılmalı diye merak ediyorsanız, parasetamol türevi ağrı kesici ilaçlar genel olarak ağrıları dindirebilmektedir. Ayrıca melisa çayı, ıhlamur gibi sedatif etkiye sahip doğal bitki çayları baş ağrısını dindirebilmektedir. Karanlık ve sessiz bir odada uyumak kronik olmayan baş ağrıları için başvurulabilecek en doğal çözümlerin başında gelir. Kronik olmayan baş ağrılarında mümkünse ağrı kesici almadan gecirilmeye çalışılmalıdır.Ancak doğal yöntemler eksik kaldığında ağrı kesicilere başvurulmalıdır. Düzenli kullanılan ağrı kesicilerin sindirim sisteminde ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceği unutulmamalıdır.Düzenli kullanılan ağrı kesiciler aynı zamanda vücuttaki ağrı eşiğini yükselteceği için bir süre sonra alınan doz yetmeyecek ve vücut daha fazlasını talep edecektir. Bu sebeple gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.Kronikleşmiş bir baş ağrısı mevcutsa bu durumda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Ağrı kavramının vücudun yanlış giden bir olaya verdiği uyarıcı bir tepki olduğu unutulmamalı ve dikkate alınmalıdır. Ayrıca gebelerde ne tür ilaç söz konusu olursa olsun mutlaka kontrolünde bulundukları hekime başvurmaları gerekir. Başvurulacak doğal yöntemler arasında şakak bölgelerine masaj yapmak, saç diplerini hafifçe çekerek yüz masajı yapmak, geriye doğru saç taramak sayılabilir. Bu yöntemler yıllardır uygulanan yöntemler olsa da kafaya giden kan dolaşımını artırması sayesinde ağrı hissini dindirebilmektedir.