Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrıları sıklıkla karşılaşılan ve çoğu kez rastgele bir hastalığa veya yaralanmaya bağlı olmadan görülebilen vaziyetlerdir. Geçici bel ağrısı 1 haftadan 1 aya kadar sürebilmektedir. Bu müddet içinde bel ağrısı nasıl geçer diye merak eden kişiler için teferruatlı bir araştırma yaptık. Bu muhtevamızda yer alan bilgilerle bel ağrılarınızın kısmi oranda veya tamamiyle geçmesini sağlayabilirsiniz.

Soğuk Kompres Uygulamasıyla Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Takriben olarak 2 gün süresince süren bel ağrılarını hafifletmek için sıklıkla soğuk kompres uygulamaları yapılmaktadır. Soğuk kompres uygulaması için bel ağrınızın yaşandığı bölgede 10 dakikaya yakın bir müddet buz torbası veya havluya sarılı şekilde buz bekletebilirsiniz. Buz uygulaması bel ağrısı yaşanmaya başlandıktan sonra ilk 48 saat içinde uygulanabilmektedir. Bu uygulamayı yaparken bu arada hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. 10 dakikalık soğuk kompres seanslarınızı günde 4-5 sefer yapabilirsiniz.

Sıcak Kompres Uygulamasıyla Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk 2 günden sonra bel ağrılarınız hali hazırda geçmediyse geçici bir deşarj olma sağlaması emeliyle sıcak bir duş alabilirsiniz. Ayrı olarak sıcak bir yastık veya havlu yardımıyla belinizi ısıtmanız ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Soğuk uygulama gibi sıcak uygulama yaparkende ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

2-3 Günlük Yatak İstirahati ile Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrınızın fazla miktarda yoğunlaştığı vakitlerde bel ağrısı nasıl geçer diyen kişilere doktorlar 2-3 gün istirahat etmelerini önermektedirler. İstirahat bel adalelerinizin deşarj olmasını ve gevşemesini sağlayarak genelde aşırı yorulmaya bağlı olarak görülen ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak 3 günden daha fazla yatak istirahatini doktorlar netlikle önermemektedirler. Zira 3 günden sonraki süreçte adalelerde aşırı gevşeme oluşmaya başladığı için ağrılar geçmek yerine daha ağırlaşabilmektedir. Ayrı olarak adale gücünüzde azalmalar alana geleceği için kronik bel ağrısı vaziyetiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yatak istirahati esnasında tüm gün uyumak yerine belirli aralıklarla kalkıp evin içinde veya dışarıda biraz yürüyüp dolaşmalısınız. Yürüme sırasında ağrı yaşasanızda bu düzelmenize yardımcı olabilecek bir vaziyettir.

Egzersiz ile Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hafif düzeyde veya orta şiddetli bel ağrılarında bel ağrısı nasıl geçer diye düşünenlere tavsiyemiz kısa süreli egzersiz yapmaları olacaktır. Zira egzersiz kısa süre içinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Lakin dikkat faktörüz şart olan husus bu egzersizler sırasında belinize yüklenmemeniz olacaktır. Sözgelimi; kısa yürüyüşler yaparak başlayıp hemen peşinden gerilme ve esneme hareketleriyle devam edebilirsiniz. Şayet isterseniz yüzebilir veya kondisyon bisikleti sürebilirsiniz.

Bel Ağrısını Geçirmek İçin Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

1-) Egzersize her vakit içinde kolaydan başlayıp hemen peşinden hareketlerle devam etmelisiniz.
2-) Egzersiz müddetini ilk başlarda olabildiğince kısa tutup hemen peşinden uzatabilirsiniz.
3-) Egzersize ilk başladığınızda ağrılarınızda hafif şekilde artma olabilir hemen peşinden bu ağrı kendi kendine azalmaya ve geçmeye başlayacaktır.
4-) Ağrılarınız aşırı şiddetlenir ve geçmez ise bir doktora müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bunları Uygularsanız Bel Ağrısı Daha Hızlı Geçer

Yapılan araştırmalar neticeninde günlük yaşantımızda yapacağımız bir takım farkların artık bizi bel ağrısı nasıl geçer demek zorunda bırakmayacağı saptamıştır. Bel ağrısına iyi gelen uygulamalar ile beraber uygulamanız fayda sağlayabilir. Bel ağrısını daha hızlı geçirmeyi sırasıyla alt başlıklar halinde değinmek istiyoruz.

Rahat Giyinerek Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Topuklu ayakkabılar giymek bel omurlarına yoğun baskı oluşturduğu için bilhassa yoğun şekilde yürümek zorunda kaldığımız günlerde şiddetli bel ağrıları ile karşılaşmamıza kapı aralamaktadır. Bu sebeple hafif topuklu ayakkabılar veya düz ayakkabılar giymeniz sırt ağrınızın daha tez geçmesini sağlayacaktır.

Uygun Çalışma Alanı İle Bel Ağrısı Nasıl Geçer;

Çalışma masanızın nasıl bir yapıda olduğuna veya sırtınızı dayadığınız sandalyenin nasıl dizayn edildiğine dikkat ettiniz mi? Çalışma masanız sizin için uygun bir yükseklikte olmalıdır. Sandalyeniz ise sırt desteği iyi şekilde ayarlanmış bir yapıda olmalıdır. Ayrı olarak ayaklarınızı döşeme üzerinde oturtup dinlendirebileceğiniz bir bölüm bulunmalıdır.

Araç Kullanırken Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Yaptığınız iş gereği daimi araç kullanmak zorunda olan biriyseniz, otomobil sürerken bel ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız yapmanız şart olan sırtınıza ufak bir yastık veya rulo şeklinde bir havlu koymanızdır. Ayrı olarak uzun yolculuklarda sık sık mola verip mola verdiğiniz alanda kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Uyurken Yastık Kullanırsanız Sırt Ağrınız Nasıl Geçer?

Uyurken iki şekilde sırt ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Birincisi dizlerinizi büküp dizlerinizin arasına bir adet yastık koyarak uyumanız olacaktır. Bu şekilde uyumak istemeyen kişiler yastığı ayaklarının arasına koyarak da uyuyabilirler.

Doğru Yatak Seçimiyle Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt ağrılarım nasıl geçer diye düşünen kişiler yatak seçimi esnasında çok yumuşak veya çok sert olmayan bir bir yatak seçenek etmelidirler. Uyurken hafif şekilde dizleri bükmek sırta binen yük miktarını azalttığı için oluşabilecek ağrıları azaltabilme özelliğine sahiptir. Sırt üstü pozisyonda yatmayı tercih edenler dizlerinin altına yastık yerleştirebilirler.

Uyurken yapılan büyük yanlışlardan biri ve insanların ağrılarım nasıl geçer demesine neden olan bir etken ise yüsüstü pozisyonda uyumaktır. Bu şekilde uyumak sırt omurgalarına aşırı şekilde yük binmesine neden olmaktadır. Kişiler kendi zevklerine göre biraz sert yatak veya yumuşak yatak tercih edebilirler, ancak asıl emel uyuma sırasında vücudun yanlış bir pozisyona girerek bele baskı yapmasına mani olmaktır.

Rehabilitasyon ile Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

fizik tedavi ile bel agrisi gecirme

Sırt ağrıları genel olarak aşırı derecede şiddetli olmasına karşın çoğu zaman herhangi bir hastalık belirtisi olmayıp yalnızca omurlarda, eklemlerde veya kaslarda yaşanan geçici bir problemden kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple hafif ağrılar yaşayan kişilerin acil olarak doktora gitmesi gerekmese de uzun süre geçmeyen ve sürekli şiddetlenen bel ağrılarında doktora kontrol olmak ve tıbbi rehabilitasyon görmek gerekebilir. Tıbbi rehabilitasyon bel ağrısı nasıl geçer diye merak edenlere önerebileceğimiz en net çözüm yoludur. Ağrılarınız aşırı derecede şiddetli bir vaziyetteyse, gün içinde işlerinizin büyük çoğunluğunu yapmanıza mani teşkil ediyorsa ve bir türlü azalmak bilmiyorsa ilaç ve doktor rehabilitasyonu artık ihtiyaç duyulan olabilir.

Doktora göründüğünüz vakit size vereceği bel ağrısı için ağrı kesici ilaçlar ve çeşitli adale gevşeticiler yardımıyla çok kısa müddette ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrı olarak şayet varsa MR ve tomografi çekilerek sırt omurlarınız incelenerek değişik rahatsızlıklarınızın bulunup bulunmadığı belirler. Ama unutmamanız gerekir ki bel ağrısı nasıl geçer derken netlikle doktorunuza müracaat etmeden kendiniz ilaç rehabilitasyonuna başlamamalısınız zira bilmeden kullanacağınız değişik bel ağrısı ilaçları vücudunuzda ciddi yan tesirlere, rahatsızlıklara ve hastalıklara neden olabilir.