Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı son zamanlarda hemen hemen her insanın bir veyahut ansızın çok sefer yaşadığı bir mesele haline geldi ve herkes bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını armaya başladı. Bizde bu yazımızda bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını sizlere anlatmaya çalıştık. Bel ağrısı çoğunlukla sık çalışan, çok yorulan veyahut masa başı iş yapan kişilerde olur ve çoğunlukla bel ağrısının arkasında bir hastalık olmaz, günlük hayatın getirdiği zorluklar yüzünden olur.

bel agrisi iyilestirme

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan anlatmaya başlıyoruz;

-Beliniz ağrımaya başladıysa ve üzerinden belirli bir müddet geçmesine karşın geçmediyse ağrıyan bölgeye 10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması yapın. Soğuk kompres yollarından en kolayı bir adet buz torbasını havluya sarmak ve o şekilde uygulamayı yapmaktır. Soğuk kompres uygulamasını yapmanıza rağmen ağrı yeniden devam ediyorsa ve hiç azalma yoksa Sıcak kompres uygulamasını yapın.

-Egzersizler yapmalısınız, egzersizler sayesinde ağrıyan bölgedeki baskı azalır ve biter bu sayede ağrınızda biter. Şimdi size örnek bir egzersiz anlatacağız;

Bel ağrısı egzersizi:  Sırt üstü yere ya da fazla yumuşak olmayan bir yere uzanın sonra bacaklarınızı diz bölgesinde bükün ve ayaklarınızı yere bastırın. Sonra sol bacağınızı kendinize doğru çekin ve ellerinizle alt bacak bölümünden tutup 10 saniye kadar o şekilde bekleyin. Bu egzersiz sayesinde adaleleriniz gevşeyecek ve bel bölgenizdeki baskı azalacak, ağrınız azalacak. Bu egzersizi her iki bacağa da 10 sefer uygulayın.

-Uyku pozisyonlarınızı değiştirin, sıhhat uyku pozisyonları kullanarak yatın. En sıhhat uyku pozisyonu anne karnında bebeğin yatış şeklidir başka bir deyişle cenin pozisyonudur. Bu uyku pozisyonunda bele baskı yapılmaz ve ağrı tetiklenmez.

Evet, yukarıda sizlere bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık, anlattıklarımızı düzenli uygularsanız tesirini görebilirsiniz