Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şimdi sizlere bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir sualinin yanıtını detaylı bir şekilde anlatamaya çalışacağız. Bel fıtığı son zamanlarda artık çoğu insanın yaşadığı çekilmez bir mesele haline gelmiştir. Günlük hayatın zorluğu, iş hayatının zorluğu, hareketsizlik,sigara içme gibi vb. etkenler kişide bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların oluşmasını tetikliyor. Bel fıtığı ağrısı, boyun fıtığı ağrısı gibi ağrılar başladığı vakit ise o gün kişi için çekilmez bir gün haline gelebilir.

Şimdi sözü daha fazla uzatmadan sizlere bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını anlatmaya başlıyoruz.

Soğuk Kompres Uygulaması

bel fitigina soguk kompres

Bel fıtığı ağrınız daha yeni başladıysa başka bir deyişle üzerinde 2-3 gün geçmediyse ağrıyan bölgeye 10 dakika kadar soğuk havlu kompresi uygulayabilirsiniz. Havlunun içine buz koyup o şekilde uygulayabilirsiniz veyahut havluyu soğuk su ile ıslatıp, suyunu sıkıp o şekilde uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres uygulaması ağrınızın azalması veyahut tamamiyle bitmesini sağlayabilirsiriz.

Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel fıtığı ağrınız için egzersiz yapmanız ağrınızın azalmasına ciddi manada tesir edebili ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ek olarak ağrınızın artmasını engeller, ağrınız artmadığı için bitmesi daha da kolaylaşır. Egzersizleri yaparken dikkatli olmalısınız zira yanlış bir bir hareket bel fıtığı ağrınızın artmasına yol açabilir. Egzersizleri düzenli olarak yaparsanız bel bölgeniz adaleler güçleneceği için ileride oluşabilecek bel ağrılarını engelleyebilirsiniz veyahut azaltmış olursunuz.

Yapabileceğiniz Egzersizler:

-Esneme hareketleri yapabilirsiniz.

-Yere sırt üstü yatıp, ağrıyan bölgenin altına yastık koyabilir ve bir müddet o şekilde yatabilirsiniz. Bu metot ağrıyan bölgeye hafif bir baskı uygulayarak ağrının azalmasını sağlar ve artmasını engeller.

-Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar yapabilirsiniz. Fakat yukarıda dediğimiz gibi yaparken dikkatli olmalısınız.

Sıcak Kompres Uygulaması

bel fitigina sicak kompres

Bel fıtığı ağrınız 2-3 olmasına karşın hiç değişmediyse azalma olmadıysanız sıcak kompres uygulamasını yapabilirsiniz. Bir havlunun içine sıcak su torbası koyup uygulayabilirsiniz ya da havluyu sıcak su ile ıslatıp, suyu sıkıp havluyu ağrına bölgeye sarabilir ve o şekilde 10 dakika kadar yüz üstü yatabilirsiniz.

Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir sualinin yanıtını sizlere detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Bu uygulamaları ve egzersizleri dikkatli bir şekilde uygularsanız bel fıtığı ağrınızın artmasına mani olabilirsiniz ve ağrınızı azaltabilirsiniz. Şayet ağrınız bu uygulamaları, egzersizleri yaptıktan sonra hiç azalmadıysa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.