Bel Kireçlenmesi Sebepleri

Belde kireçlenme olarak isimlendirilen bu hastalık aslında eklemlerin aşınması, yıpranması, yapılarının bozulması ve deforme olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hemen peşinden bu sebeplere bağlı olarak bel kireçlenmesi yakıntıları ortaya çıkmaktadır. Temel olarak bel kireçlenmesi sebepleri genetik kaynaklı bir meseledir. Başka bir deyişle yapısal olarak ortaya çıkmaktadır ancak hayattaki negatif etkenler hastalığın erken yaşta başlamasına ve şiddetli bir hale dönüşmesine kapı aralayabilmektedir.

  • Mesela; kilo problemleri, eklemlere aşırı bindirilmesi gibi faaliyetler bel kireçlenmesine neden olabilmektedir.
  • Mesela; ağır kaldırınca, zorlayıcı sportif aktivitelerde bulunulduğunda; futbol, voleybol, kayak, tenis gibi faaliyetler daimi eklemlere yük bindirdiği için bel kireçlenmesinin hızı ve şiddeti artmaktadır.

Belimizde bulunan omurların arasında bulunan disklerin arkasında bel sinirleri ve omurların birbirine bağlanmasını sağlayan eklemler bulunmaktadır. Zorlanmalar neticesi bu eklemler aşınıp yıpranmaktadır. Kabalaşmakta, deforme olmakta ve bitişinde bulunan sinirlere baskı yapmaya başlamaktadır. Ayrı olarak çevreninde bulunan bağların da aşırı gerilmesine neden olmaktadır. Sinirlere yapılan baskı ve eklem etrafını saran adalelerde yaşanan gerilme nedeniyle bel kireçlenmesi ağrıları oluşmaya başlar. Ayrı olarak omurlar arasında bulunan disklerin yıpranmasına ve disk sularının kaybolmasına ve sertleşmesine yol açmaktadır. Disklerde oluşan yıpranma omurlar arasındaki mesafenin daralmasına yol açarak hareket kaybının ortaya çıkmasına ve disklerinde komşu sinirlere baskı yapmasına yol açmaktadır.

Bel kireçlenmesinin sebebi kısaca genetik yatkınlık üzerine beli aşırı zorlayarak, dikkat etmeden kullanmanın, ağırlık bindirmenin neticesinde olmaktadır.

Bel Kireçlenmesi Belirtileri

bel kireclenmesi belirtileri

Genel olarak bel kireçlenmesi rastgele bir ağrıya yol açmamaktadır. Bu eklemlerin yıpranması ve aşınması vakit için ağır ağır olmaktadır. Ancak bu aşınma ve yıpranma dokularda zorlanmaya kapı araladığı zaman, oluşan defermasyon etrafındaki sinirlere baskı yaptığı zaman, bağların ve adalelerin aşırı gerilmesine kapı araladığı zaman ağrılar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hasta ağrıyı zorlanan bölgenin izdüşümünde, belin ortasında, sağında ve solunda veya kalçaya dağılan ağrı şeklinde görebilmektedir. Şayet sinir sıkışması çok fazla bacağa, diz arkasına ve ayağa vuruyorsa uyuşma, karıncalanma ve ağrı belirtileri görülebilmektedir.

Kireçlenmenin, eklem defermasyonunun ve yıpranmanın kapı araladığı hareket kısıtlılığından dolayı hastanın günlük hayat aktiviteleri kısıtlanmaktadır. Hasta yeterince eğilip doğrulamaz, bir yere uzanamaz, herhangi bir ağırlığı kaldırmak istediğinde yeterince kuvvet alamaz, uzun müddet mesafeli yürüyemez, kısa sürede yorulur, belinde ağrı ve bacağında ağrı oluşur. Bunların dışında sabahları ilk kalktığı zaman şiddetli ve tutukluk hissedebilir. Bel kireçlenmesi olan hastalarda çok tipik bir vaziyettir; hareket etmeye başladıklarında ağrı hafifler fakat gün içinde çok fazla hareket edince, günlük aktiviteler esnasında sürekli eğilip doğrulurken, merdiven inip çıkarken tekrar bel kireçlenmesi belirtileri ve ağrıları başlayabilmektedir.

Bel Kireçlenmesi Rehabilitasyonu

bel kireclenmesi tedavisi

Hastalığın rehabilitasyonunda hastanın şikayetleri ışığında ilk müdahale başlamaktadır. Hasta hangi bölgesinde ağrı hissediyorsa ona yönelik rehabilitasyon yapılması gerekmektedir. Hastada kısıtlanmış hareketlerin açılması için öncelikle fizik rehabilitasyon aletleri kullanılmaktadır.

Deforme olmuş , aşırı yıpranmış, sertleşmiş eklemleri açmak için lazer rehabilitasyonu uygulanmakta ve aşırı derecede işe yaramaktadır. Ayrı olarak ultrason rehabilitasyonu sertleşmiş bağ ve dokularını yumuşatmakta, hastaların ağrılarını ortadan kaldırmakta ve hareket açıklığını arttırmaktadır.

Bunların dışında elektrik uygulaması rehabilitasyonu ve egzersiz rehabilitasyonu hastanın kendini iyi hissetmesinde son derece yararlıdır. Yapılan bu tedavi işlemlerinde kireçlenme tamamiyle son bulmamaktadır. Zira bel kireçlenmesi tabii olarak insanda var olan yapısal bir vaziyettir. Yapılan tedavi işlemlerinde yalnızca hastanın bel kireçlenmesine bağlı olarak belirttiği yakıntıları ortadan kaldırılmaktadır.
Tedavi sürecinde sinir sıkışmaları ortadan kaldırılmaktadır. Sıkılaşmış bağ dokuları gevşetilmektedir, hareket açıklığı arttırılmaktadır ve hastanın günlük yaşam aktiviteleri daha konforlu bir hale getirilmektedir.

Bel ağrısına iyi gelen hareketler ile rahatlamanız bir nebze mümkün olabilir.