Diş Ağrısını Ne Keser?

Diş ağrıları insana en acı veren ağrılardan biridir ve bu rahatsızlık canınızı yakmaya başladığında herkesin aklına diş ağrısını ne keser? sorusu gelmektedir. Diş ağrılarına kapı aralayan en büyük etken, sert diş mineniz üzerinde oluşan bakteri tabakalarıdır, başka bir deyişle çürüklerdir. Her ağrıda olduğu gibi diş ağrılarınızda da ağrı kesiciler kullanmanız size geçici bir müddet ile deşarj olma hissi verecektir ancak ağrıdan tamamiyle kurtulmanız için tıbbi bir müdahale koşuldur zira geçici müddet ile geçireceğiniz ağrınız er veyahut geç sizi yakın vakitte tekrar rahatsız etmeye başlayacaktır.

dis agrisina buz

Diş ağrısını ne keser sorusuna cevap olarak da kullanılan en yaygın metotlardan biri buz rehabilitasyonudur. Ağrılara neden olan bakteriler soğukta üremeyi durdukları için ağzınızın içine bir parça buz alarak veya buzları temiz bir nesneye sararak ağrıyan tarafınızdaki yanağınıza koyarak ağrıyı geçici müddetle durdurabilirsiniz. Şayet ağzınıza buz parçası alacak iseniz bunu netlikle ağrıyan dişinize değdirmemeniz gereklidir zira hassas olan diş ani ısı değişimi yüzünden daha da ağrıyabilir. Buzu yalnızca dişinize değdirmeden ağzınızın içini soğutunuz. Yanağınıza uygulayacağınız buz rehabilitasyonunu de netlikle uzun müddet süresince yapmamanız gereklidir zira bu vaziyette dokularına hasar verebilirsiniz.

Tuzlu su çözeltileri de diş ağrısını ne keser sorusunun bir diğer cevabıdır. Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı kadar tuz atıp, tuzlar iyice çözülene kadar suyu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımdan ağzınıza büyük bir yudum alın ve ağzınızı güzelce çalkalayıp, tükürün. Bir bardağı bu şekilde bitirin. Bu karışımı günde üç defaya kadar uygulayın daha fazlası sizin sıhhatinize zarar verebilir ve bu karışımın ağrıyı hemen geçirmediğini de bilin ancak ılık suyun içerisindeki çözülmüş tuz ağzınızda ağrıya kapı aralayan bakterileri öldürdüğünden dolayı aynı gün içerisinde tesir göstermeye başlayacaktır.