Enseden Gelen Baş Ağrısı

Baş ağrılarının her vakit suçsuz olmayacağını kesinlikle belirtmek gerekmektedir. Günlük stres, sıkıntı, etrafsal etmenler neticesi oluşan tabii ağrılar çeşitli kolay yollar veya basit ağrıkesicilerle giderilebilmektedir. Ancak her zaman bu kadar tez geçmeyen migren gibi kronik ağrı sebeplerinin yanı sıra daha değişik ciddi problemler neticesinde da ağrı oluşabilmektedir. Ağrı vücudun savunma sistemlerinden birisidir ve doğru çözümlemesi çok ehemmiyetlidir. Enseden gelen baş ağrısı bazı zaman yalnızca adale spazmları neticesinde oluşabilecek ağrılar iken kimi zaman da ciddi damar problemleri, doku hasarları neticesinde oluşabilmektedir.

Enseden Gelen Baş Ağrısının En Önemli Sebebi

enseden gelen bas agrisi sebepleri

Enseden gelen baş ağrısının en ehemmiyetli nedenlerinden birisi tıbbi isimi anevrizma olan damar balonlaşmalarıdır. Peki anevrizmalar neden bu denli ehemmiyetlidir ve neden enseden gelen baş ağrısına yol açar? Anevrizma atar damarlar olarak bilenen dokulara kan getirmekte rol alan ve yüksek basınç taşıyan damarların duvarında oluşan balonlaşmadır. Damar duvarının incelmesi neticesinde yüksek tansiyon, stres gibi pek çok sebeple tabiri caizse her an patlamaya hazır bir bombadır. Bilhassa beyin içerisinde oluşan bu anevrizmaların patlaması neticesinde oluşan küçük miktardaki kanamalar bile ciddi beyin hasarlarına sebep olabilmektedir. Bu vaziyette enseden gelen baş ağrısı anevrizma kaynaklı ciddi beyin kanamalarının habercisi olabilmektedir.

Bu sebeple vücudunuzda oluşan ağrıları ve rahatsızlıkları doğru dinleyip doğru vakitte doktora müracaat etmek çok ehemmiyetlidir. Birkaç kolay ilaçla geçer diye düşünerek zaman kaybına sebep olunması telafisi olanaksız sonuçlar doğurabilmektedir. Muayenehanelere erken müracaat yapılması iskemik nekroz denilen dokuların oksijensiz kalması neticesinde can vermesi olarak tanımlanan hasarların önüne geçilmesinde en ehemmiyetli etkendir. Enseden gelen baş ağrısının ciddi neticeleri olabileceği unutulmamaları ancak her ağrının da ciddi bir problemden kaynaklanmayacağı unutulmamalıdır. İlk müdahale kişinin kendisini dinlemesiyle sağlanır ve devamında dikkatli bir ilaç kullanımı ve hayat şekli ile devam eden bir süreçle ilerler.