Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Yeni gebe olan bayanların veyahut hamile olmak isteyen bayanların yanıtını aradığı suallerden birisidir, yani hamilelikte bel ağrısı neden olur? Bizde şimdi sizlere bu meselenin yanıtını en iyi şekilde anlatmaya çalışacağız ve kafanızda her hangi bir küçük sual bile bırakmamaya çalışacağız. Hemen anlatmaya başlıyoruz;

Yanlış Haraketler ve Ani Hareketler: Gebeliğin başlangıcında oluşan bel ağrısının en büyük nedenlerinden birisidir. Yanlış ve ani yapılan hareketlerden dolayı karın bölgesi ve etrafında lifler normalde fazla gerili ve bu vaziyette bel ağrısına yol açar. Çoğu gebe bayan ise yaptığı hareketlere fazla ehemmiyet vermez, bel ağrısı başlandığında ise hemen gebelikte bel ağrısı neden olur sualinin yanıtını aranmaya başlar.

Vücudun Ağrılık Merkezinin Yerinin Değişmesi: Gebelik sürecinde alınan kilolar, vücutta büyük farklıklara yol açar, en ehemmiyetli farklık ise vücudun ağırlık merkezinin yerini değiştirmesi. Vücudun ağırlık merkezinin yeri değiştiği için bel ve sırt ağrılarının oluşumu hızlanır.

gebelikte durus bozukluklari

Gebelik Sürecinde Oluşan Duruş Bozuklukları: Gebelik sürecinde normalden fazla kilo alındığı için ve vücudun genelinin, en çokta rahim bölgesinin ağırlaşmasından dolayı gebe bayanda istemsiz duruş bozuklukları oluşabiliyor ve bu vaziyet ise sırt ve bel ağrılarını oluşturabiliyor. Duruş şekli gebe bayana yanlış gözükmese de bel ağrıları bir anda başladığı vakit hemen kafasında gebelikte bel ağrısı neden olur suali oluşur. Kafalarında bu meselenin oluşmaması için kendilerine zor dahi gelse duruş pozisyonlarına dikkat etmeleri gerekli.

Hormonal Artış: Gebelik sürecinde hormonlarda artış olacağından dolayı bel bölgesinde ki eklemlerde gevşeme durumu görülebilir ve bundan dolayı bel ağrısı oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için hafif egzersizler, hamilelik egzersizlerinin yapılması tesirli olur. Yapılan egzersizler bel bölgesini sıklaştırmakta tesirli olur.