Gece Kol Ağrısı Nedenleri ve Rehabilitasyonu

Kol ağrısı, omuzdan bileğe dek kolun her hangi bir yerinde hissedilen sıkıntı veren veyahut sancılı ağrıdır. Kol ağrısına yol açacak pek çok etken olabilir. Bilhassa gece kol ağrısı, yalnızca kollarla alakalı olmayıp başka sebeplerden de kaynaklanabilecek yaygın bir yakıntıdır. Kol ağrısı yakıntılarının sebeplerine bir göz atalım:

Gece Kol Ağrısının Sebepleri

Adale Gerilmesi: Gece kol ağrısına sebep olan en yaygın nedenlerden biri adale gerilmesidir. Rastgele bir etkinlik veyahut spor neticesi adalelerin çekilmesi veyahut esnemesi adale gerilmesine sebep olabilir. Diğer yandan şayet bir bağ çok fazla esnerse, kişi adale gücenmesi neticesi kol ağrısı çekebilir.

Yaralanma: Kol kaslarındaki her türlü yaralanma gece kol ağrısına yol açacaktır. Kolun yaralanması, gücenmesi; çatlak, kırılma, ani hareketler ya da bir ağırlık kaldırma kol ağrısıyla sonuçlanabilir. Yaralanma vaziyetinde kol ağrısına şişlik ve uyuşma gibi semptomlar da eşlik eder.

Gece Kol ve Omuz Ağrısı

gece omuz agrisi

Rotator Manşet Yırtığı: Rotator manşetteki (omuz eklemi sabitleyici kaslar) rastgele bir yaralanma gece kol ve omuz ağrısına yol açar. Kolun aniden kaldırılması ya da kas dejenerasyonu, omuzdaki dört kastan herhangi birinin yırtılmasına kapı aralayabilir.

Bursit: Kemik ve yumuşak dokular ya da kaslar arasındaki bursa denilen keselerin iltihaplanmasına bursit denir. Tekrar eden sert hareketler ya da ya da eklemlere aşırı baskı uygulanması neticesi bursit olabilir. Gece kol ve omuz ağrılarının başlıca nedenlerindendir. Omuzdaki artrit, omuz adalelerinin dislokasyonu, tenisçi dirseği isimi verilen rahatsızlık da geceleri kol ağrısına sebep olabilir.

Gece Üst Kol Ağrısı

Brakial Pleksus Hasarı: Brakial Pleksus omurgadan kola sinyal gönderen bir sinir ağıdır. Bu ağdaki rastgele bir hasarın ilk belirtisi kol ağrısıdır. Bu belirtiyi el veyahut bilek kontrolünün kaybı ve uyuşma izler.

Tendinit: Tendinit aşırı kullanmaya veyahut yaralanmaya bağlı olarak tendonların iltihaplanmasıdır. Daha çok eklem yerlerinde alana gelir ve şişme, tutulma ve kolda ağrıya yol açar. Ağrı bir aktiviteden sonra ve geceleri daha da şiddetlenir.

Kalp Krizi
: Kadınlarda ve erkeklerde sol kol ağrısı kalp krizinin klasik semptomlarından biridir. Gece sol kolunda ağrı olan kişiler kalp krizi ihtimalini hemen elememeliler. Ancak unutmamak gerekir ki kalp krizinde çoğunlukla göğüs ağrısı ve terleme de kol ağrısıyla beraber görülen belirtilerdir.

Gece Kol ve Bacak Ağrısı

Huzursuz Bacak Belirtisi: Bu belirti genellikle bacağı etkiliyor olsa da kola da tesiri olabilir. Yaygın olarak gece alana gelir. Kişi, bacağında olduğu gibi kolunda da yanma ya da gıdıklanma hissi duyabilir. Bu da istemdışı olarak kolların ya da bacağın hareket ettirilmesine kapı aralar.

Gece Kol Ağrısının Rehabilitasyonu

gece kol agrisi doktor muayenesi

Geceleri kol ağrısından şikayetçiyseniz sebebini ve çözümünü bulmak için kesinlikle bir doktora müracaat etmelisiniz. Gece ortaya çıkan kol ağrılarının yukarıda da okuduğunuz gibi birbirinden değişik sebepleri olabilir. Bu ağrıların ehemmiyetli ya da ehemmiyetsiz olup olmadığına kendiniz karar vermemelisiniz. Doktorunuz size ilaç yazabilir, bir operasyon önerebilir ya da sadece dinlenmenizi önerebilir. Rehabilitasyonun ne olacağı kuşkusuz ancak doğru teşhisle ortaya çıkacaktır.