Meteor yağmuru ne zaman? Perseid meteor yağmuru Türkiye'den görülecek mi?

Halk arasında `yıldız kayması´ olarak da bilinen göktaşı yağmuru 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşiyor. En yoğu olarak ise 12-13 Ağustos geceleri gözlemleniyor. Işık kirliliğinin olmadığı yerlerde bu gece gökyüzü meteor yağmurlarına sahne olacak. PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR? 2020 nin önemli göktaşı yağmurlarından biri olan Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte […]

Meteor yağmuru ne zaman? Perseid meteor yağmuru Türkiye'den görülecek mi?
26 Ağustos 2020 - 09:18

Halk arasında `yıldız kayması´ olarak da bilinen göktaşı yağmuru 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşiyor. En yoğu olarak ise 12-13 Ağustos geceleri gözlemleniyor. Işık kirliliğinin olmadığı yerlerde bu gece gökyüzü meteor yağmurlarına sahne olacak.

PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

2020 nin önemli göktaşı yağmurlarından biri olan Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte ışık kirliliğinden uzak bölgelerde saatte 80 göktaşı görülebilir. Göktaşlarının gökyüzünde ortaya çıktığı yeri, kuzeydoğu ufkunun üzerinde Kahraman (Perseus) Takımyıldızı nda bulabilirsiniz. Ancak bu tarihte Ay dolunay evresine yaklaştığından göktaşlarının fark edilmesini zorlaştırabilir. Perseid göktaşı yağmuru, temmuz ayının sonu ile ağustos ayının ortası arasında etkinliğini devam ettirdiği için bu aralıkta Ay ın yeniay evresine yakın olduğu zamanlarda göktaşlarını görmeyi deneyebilirsiniz.

GÖKTAŞI YAĞMURU NASIL OLUŞUYOR?

Gökbilimciler, Perseid göktaşı yağmurlarının oluşma nedenini güneş sisteminde başıboş dolaşan küçük parçaların yeryüzü atmosferine girip yanmasıyla meydana geldiğini söylüyorlar. Göktaşı akıntılarını gözlemek için özel bir alete ihtiyaç duyulmadan çıplak gözle izlenme şansının yüksek. Perseid göktaşı yağmurunu izlemek için ışık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde olmak gerekiyor. Perseid akıntısında yeryüzünde saatte 60'a yakın meteor yanması izlenebilecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum