Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrıları hafif olabileceği gibi çok şiddetli hatta bulantı, kusma , denge bozukluğu gibi daha ciddi semptomlarla birlikte de bulunabilmektedir. Pek çoğumuzun gündelik hayatta yaşadığı baş ağrıları için en çok sorulan soru şiddetli baş ağrısı nasıl geçer? dir. Bu sorunun cevabı kişinin kendi bünyesinde yatmaktadır. Herkesin farklı derecelerde rahatsızlıklarının bulunması ve farklı alçak veya yüksek farklı ağrı eşiklerinin bulunması hissedilen ağrı şiddetini etkileyen temel sebeplerdir.

Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabı öncelikle dinlenmektir. Sessiz ve karanlık bir odada  bir kaç saat uyunan uyku genel olarak baş ağrılarının geçmesiyle sonuçlanır. Vücudun kendini toparlamasına imkan sunan bu uyku süreci adeta bir doping etkisi sağlamaktadır.

Peki hala geçmediyse neler yapılmalıdır? Daha şiddetli baş ağrısı nasıl geçer? Diye tekrar sorulduğunda bu kez cevap basit ağrı kesiciler olacaktır. Ancak uzun süreli ağrı kesici kullanımı gastrointestinal sistem olarak adlandırılan sindirim sisteminde ülser yani yaralara sebebiyet verir. Genellikle yoğun ve uzun süreli ağrı kesici kullanan insanlara ayrıca PPI  türevi mide koruyucu ilaçlar verilir. Bu sebeple uzun süre dinmeyen ağrılarda doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır. Alınan basit ağrı kesiciler etki süresi bittiğinde tekrar ağrı hissi uyanıyorsa günlük belli bir doza kadar kullanılabilir.

siddetli bas agrisi

Eskilerden beri kullanılan tülbentle baş sarmak aslında kan basıncını düzenleme açısından etki ederek baş ağrılarının dindirilmesine olanak sağlar. Saç diplerine uygulanan bir masaj, saçı geriye doğru taramak, şakaklara bastırılarak yapılan masaj, tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve en önemlisi karanlık ve sessiz bir odada uyumak migren ve başka sebeplerden kaynaklı masum baş ağrılarını dindiren başlıca yöntemlerdir.

Ancak inatçı ağrılardan muzdarip olunuyorsa bu durumda kesinlikle doktora başvurmak gerekmektedir. Beyin hasarları, anevrizmalar, emboli gibi ciddi rahatsızlıklar da baş ağrıları ile belirti verebilmektedir. Ağrılar doğru değerlendirilip uygun zamanda müdahale edilmelidir.