Yemekten Sonra Sıcak Basması Neden Olur?

Kadınlar için yemekten sonra sıcak basması en kötüsüdür.

İstediğin zaman gelebilirler, en azından beklediğin zaman. Bazı kadınlar için o kadar kötüler ki, dışarı çıkmaktan tamamen kaçınma eğilimindedirler.

Ama diğerleri için yemek onları heyecanlandırır. Ve sadece bazı yiyecekler değil. Hemen hemen her tür, her besin grubundan bir çeşit sıcak basmasına neden olabilir.

Yemek zamanları yeni bir işkence biçimine dönüşür.

Bu kadınlar kendilerini açlık diyetine sokmak zorundalar. Tabii ki, sosyal ortamlarda dışarıda yemek yasak hale gelir. Ancak evde yemek bile günlük olarak korkulacak bir şey haline gelir.

Eğer birkaç kilo vermeye çalışıyorsanız, açlık bir yol değildir. Kaybettiğiniz kilo ne olursa olsun eninde sonunda ikiye katlayarak geri gelecektir. Yoksunluk diyetleri asla işe yaramaz. Sağlıklı kilo verme önerilerine kulak asmalısınız.

Yemek yedikten sonra sıcak basmalarına sebep olan nedir?

Perimenopoz sırasında bir kadının östrojen seviyesi düştükçe, iç termostatı bozulur. Baharatlı yiyecekler, alkol ve kahve gibi bazı yiyecekler kan damarlarını genişletir ve sıcak basmalara neden olan sinir uçlarını uyarır. Şekerli bir atıştırmadan sonra dramatik kan şekeri seviyeleri de kızarıklıklara neden olabilir.

Herkes tüm yiyeceklere aynı şekilde tepki vermez. Ancak, diğerlerinden daha fazla sıcak basması olasılığı daha yüksek olan bazı yiyecekler vardır. Semptomları hafifletmek için aşağıdaki yiyeceklerden kaçınmalısınız:

  • Alkol
  • Kafein (özellikle kahve)
  • Fazla Şeker
  • Rafine Karbonhidratlar
  • Baharatlı Yiyecekler
  • Et (özellikle kırmızı et)
  • Süt Ürünleri

Kızarıklıkları hafifletmek düşündüğünüz kadar zor değildir. Gerçekten doğru yiyecekleri yemek ve hormonlarınızı dengelemek için doğru takviyeleri almak meselesidir.

Yukarıda belirtilen gıdalardan kaçınmanın yanı sıra, diyetinize bol miktarda taze sebze, meyve ve kepekli tahıllar eklemek isteyeceksiniz. Fermente soyada bulunan fitoöstrojenler, keten tohumu gibi sıcak basmaları hafifletmek için de harikadır.

Perimenopoz yıllarınız boyunca östrojen seviyeleriniz düşmeye başlar. İdeal bir dünyada, bu düşüş kademeli ve semptomlar yönetilebilir. Tabii ki, azalan östrojen seviyelerinin bir sonucu olarak bazı sıcak basmaları yaşayabilirsiniz, ancak bunlar başa çıkamayacağınız bir şey değildir.

Ne yazık ki, çoğumuz için durum böyle değil. Perimenopoz yıllarımızda yaşadığımız semptomlar çok sayıda ve oldukça şiddetli olabilir. Bazı kadınlar menopozdan önceki yılları acı içinde geçirirler, çünkü hormonları keskin bir şekilde düşer ve dalgalanır.

Neden Yemek yedikten sonra sıcak basar?

Gerçekten faktörlerin bir kombinasyonu. Günümüzde kadınlar her zamankinden daha fazla toksin ve strese maruz kalmaktadır. Bu toksinler veya ksenohormonlar, stres gibi hormonlarımız üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu iki faktör artı zayıf bir diyet östrojen ve progesteron seviyelerimiz üzerinde gerçek bir sayı yapabilir.

İyi haber şu ki, diyetinizi değiştirerek, hormon bozucu toksinlere maruz kalmayı azaltarak ve stresinizi yöneterek daha az perimenopoz semptomu yaşayabilirsiniz. Bazı takviyelerin bile olumlu bir etkisi olabilir ve en kötü sıcak basmalarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.